Home / Makyaj / Üçgen Yüze Makyaj Nasıl Yapılır?
Üçgen Yüze Makyaj Nasıl Yapılır?
Üçgen Yüze Makyaj Nasıl Yapılır?

Üçgen Yüze Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj yapımında en fazla dikkat edilen durumlardan birisi de yüz şeklidir. Çünkü herhangi bir yüz şekline yakışan makyaj, başka bir yüz şekline hoş olmayabilir. Bu durum tamamen çenenin, yanakların ve alnın şekli ile ilgilidir. Örneğin alnı dar olan bir kişinin T bölgesine sürülen transparan pudranın çok olması aşırı derecede dikkat çekmezken alnı dar olan bir kişinin T bölgesine sürülen transparan pudranın çok olması oldukça fazla dikkat çekmekte ve rahatsız edici bir görünüme sebep olmaktadır. Bu nedenle makyajın yüz şekline göre uygulanması gerekmektedir. Bu yazımızda üçgen bir yüze sahip olan kişilerin nasıl makyaj yapması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Düz ve Ters Üçgen Yüz
Üçgen yüz iki şekilde incelenebilir. Bunlardan ilki düz üçgen yüz, diğeri ise ters üçgen yüzdür. Düz üçgen yüz tipinde alın ve şakak kısmı dar, çene kısmı ise geniştir. Ters üçgen yüz tipinde ise alın ve şakak kısmı geniş, çene kısmı ise dardır. Birbirinin tam zıttı olan yüz hatlarına sahip olan düz üçgen yüz tipi ve ters üçgen yüz tipinde uygulanacak makyaj şekilleri de aynı olmamaktadır. İki yüz tipine de aynı makyaj şeklini uygulamak iki taraftan birisinin kötü bir görünüme sahip olmasına neden olur. Bu nedenle her yüz tipi kendisine yakışan makyaj şeklini uygulamalıdır.

Düz Üçgen Yüz Tipine Makyaj
Düz üçgen yüz tipinde alın ve şakak kısmı dar, çene kısmı ise geniştir. Bu nedenle dar olan kısımları ön plana çıkarmak gerekir ve alın kısmında aydınlatıcıdan faydalanılır. Diğer yüz tiplerinde de dar olan bölgeler aydınlatıcı yardımı ile ön plana çıkarılabilmektedir. Alın bölgesi aydınlatıcı ile öne alındıktan sonra sıra çeneye gelmektedir. Çenenin geniş ve çok fazla ortada olması düz üçgen yüz tipine sahip olan bireyler için can sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden çene arka plana atılmalıdır. Çeneyi arka plana atmak için koyu renklerle gölgelendirme işlemi yapılmalıdır. Bu şekilde çenenin göz önünde olması engellenecektir. Allık uygulanırken de yumuşak dokunuşlar yapmaya özen gösterilmelidir. Çok abartı uygulanan allıklar göze batmakta ve çirkin bir görünüm oluşturmaktadır. Ayrıca alnın dar olmasından dolayı birbirine yakın duran gözler alnın orta bölgesine aydınlatıcı uygulaması yapılmasıyla daha uzak bir görüntü oluşturur.

Ters Üçgen Yüz Tipine Makyaj
Ters üçgen yüz tipi ise düz üçgen yüz tipinin tam tersidir. Ters üçgen yüz tipinde alın ve şakak kısmı geniş çene kısmı ise dardır. Alın kısmının rahatsız edici genişliğinden kurtulmak için koyu renk gölgelendirmeler yapılabilir. Bu şekilde alın arka plana atılmış olur. Çene kısmının dar olmasından dolayı çeneyi ön plana almak gerekmektedir. Bu nedenle çene üzerine aydınlatıcı uygulanır. Fakat aydınlatıcı uygularken dikkat edilmesi gereken durum sadece çenenin üzerine uygulama yapılmamasıdır. Çenenin kenarlarına da aydınlatıcı uygulaması yapılması gerekmektedir. Ayrıca alın bölgesinin geniş olma durumundan kaynaklanan gözlerin uzak görünmesi durumu da rahatsızlık verebilir. Bunu engellemek için alın bölgesine koyu bir renk kullanarak gölgelendirme yapmak yeterli olacaktır. Eğer siz de üçgen yüz tiplerinden birine sahipseniz bu makyaj tekniklerini kullanarak hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Check Also

saclara yanlis ombre uygulanmasi

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Ombre Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? Ombre, monokromatik olan iki farklı renge sahip olmak anlamına gelir. …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x