Uyku Bozukluğu Nedenleri | 2021

Uyku Bozukluğu Nedir?

Uzmanlar genellikle yetişkinlerin gecede en az yedi ile dokuz saat uyumasını tavsiye ediyor, ancak bazı insanlar daha fazlasına, bazıları daha azına ihtiyaç duyuyor. Optimum uyku süresi yaşa göre değişir. Uygun miktarda veya kaliteli uyku alamamak, yorgun hissetmekten daha fazlasına yol açar. Uykululuk bilişsel işlevi engeller, bu da çocuklarda öğrenme güçlüğüne, her yaştan insanda hafıza bozukluğuna, kişilik değişikliklerine ve depresyona yol açabilir.

Uykudan yoksun kişiler, karar vermede güçlük çekerler, sinirlenirler, performans sorunları yaşarlar ve tepki süreleri daha yavaşlar, bu da onları otomobil ve işle ilgili kazalar için risk altına sokar. Uyku kaybı aynı zamanda obezite, diyabet ve kalp hastalığının gelişmesine katkıda bulunarak yaşamı olumsuz etkileyebilir.

Uyku sorunları çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Sebepler farklılık gösterse de, tüm uyku bozukluklarının sonucu, vücudun doğal uyku ve gündüz uyanıklık döngüsünün bozulması veya aşırı olmasıdır. Ancak en yaygın belli başlı uyku bozuklukları hakkında bilgileri derledim sizin için. Uyku problemi yaşadığınız bir günde sorununuzu çözmek için makalemize bakabilirsiniz.


Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları

Uyku Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Uyku bozuklukları, uykunuzu bozan veya dinlendirici uykuya dalmanızı engelleyen durumlardır ve sonuç olarak gündüz uyuma isteğine ve diğer semptomlara neden olabilir. Herkes zaman zaman uyku sorunları yaşayabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda uyku bozukluğunuz olabilir:

 • Düzenli olarak uyumakta zorluk çekiyorsunuz.
 • Bir önceki gece en az yedi saat uyumuş olsanız bile, genellikle gün içinde yorgunsunuzdur.
 • Düzenli gündüz aktivitelerini gerçekleştirme beceriniz azalmış veya bozulmuşsa.
 • Yeterli miktarda uyumayan her yaştan birçok insan var. Uyku çok önemlidir. Yeterince uyuyamamak, okul ve iş performansı, kişiler arası ilişkiler, sağlık ve güvenlik üzerinde istenmeyen sonuçları olabilir.
Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavisi | 2021

Seksomania

Bunlar arasında en ilginç olanı seksomania olarak adlandırılır. Bu durum içgüdüsel olduğundan ve beynin sadece ilkel kısımlarının uyandırılmasını gerektirdiğinden, daha çok erkekleri etkiler. Kişi uykusunda seks yapabilir. Kişi tamamen uyku halinde olmasına rağmen eşi ile bilinçsiz bir şekilde cinsel ilişkiye girebilir. Çok nadir görülen bir uyku bozukluğudur.

REM Davranış Bozukluğu

REM davranış bozukluğu rüya gördüğümüz andaki uyku döngüsü sırasında ortaya çıkar. Bu rahatsızlık, kendisi ve etrafındakiler için oldukça tehlikeli olabilir, REM davranış bozukluğu olan kişiler hayallerini bu anda gerçekleştiriyorlar. REM davranış bozukluğu olan hastaların cinayet ve tecavüz vakaları kaydedilmiştir.

Uyku bozukluklarından en ilginç olanı, hastanın gece yatağından kalkıp buzdolabına yönelmesi ve bir şeyler yemesidir. Kişi hala uykudadır ama yemek yemektedir. Gündüz sıkı bir diyet yapmasına rağmen, hala kilo alan bir kadın doktorlara giderek bu garip durumu araştırmalarını istemiştir. Kadının evine gece görüş kameraları yerleştirilmiş ve gece kalkıp yemek yediği sonra yine yatağına döndüğü görülmüştür. Hasta bu esnada beynine takılan sensörlerin bilgisine göre hala uykudadır ve yemek yediğini hatırlamamaktadır.

Uyku Yürüyüşü

Somnambulizm olarak adlandırılan uyku yürüyüşü kemiklerin kırılmasına ve hatta ölüme neden olabilen bir uyku bozukluğudur. Çoğu durumda, hala derin uykuda olan insanlar yatağa geri dönmeden önce kısa mesafelerde yürürler etrafı açık yüksek bir alanda iseler yürüyüp yüksekten düşmeleri mümkündür. Uyku yürüyüşünün genellikle strese veya diyete veya ilaçlara bağlı olabileceği, alkol ve sigara tüketimi ile yakından alakalı olduğu biliniyor.

Uyku Apnesi

Uyku bozuklukları arasında en ölümcül olanı uyku apnesidir. Bir saat içinde 10 saniyeden uzun süre nefes almama durumu ortaya çıkar. Orta yaş erkeklerde görülür. Fazla kilolu olanlarda ise uyku apnesi rahatsızlığına daha sık rastlanır.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Ünlülerin Bebeklerinin İsimleri

Uyku Felci

Uyku felci, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ını etkiler, insanların yaşamlarını etkileyen iyi huylu fakat korkutucu bir durumdur, beyin uyanır fakat beden hala uykudadır. Kişi kendini sıkışmış hareket edemez halde bulur. Halk arasında karabasan olarak da bilinir. Beyin tam olarak uyandığı halde, beden derin bir uykuda kalır. Bir kaç çırpınıştan sonra kişi hareket etmeye başlar. Nefes alış verişi devam eder, gözler açılabilir ama beden hareket ettirilemez. Bu korkunç bir uyku felci durumudur.

Uykuda sayıklama da uyku bozukluğudur,  derin uykuda olur ve herhangi bir rüya anlatımı ile ilgili değildir. Bazı insanlar uykuda iken bile mantıklı cümleler kurarak konuşurlar. Bazıları ise karşı tarafa bir şey ifade etmeyecek şekilde mırıldanır ve saçmalar.

Narkolepsi

Uyku bozuklukları arasında, narkolepsi yaygındır, kişi markette veya iş yerinde iken birden uykuya dalar. Ayakta iken uyur. Bu bozukluğun tedavisi yoktur.

Uyku Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar uyku bozuklukları olan hastaların kaliteli bir uyku çekebilmelerini sağlamak için onlara bazı önerilerde bulunuyorlar. Bu öneriler, gün boyu iyice yorulma uykuya hasret kalmaya başlayacak kadar efor sarf etmek, zararlı alışkanlıkları bırakmak stresi azaltmanın yollarını bulmak gibi önerilerdir.

Uyku bozukluğunu tedavi edenler tarafından önerilen çeşitli tedaviler vardır:

 • Danışmanlık: Bazı uyku uzmanları bilişsel davranış terapisini önermektedir. Bu tür bir danışma, sizi geceleri uyanık tutabilecek “stres yaratan düşünceleri tanımanıza, bunlara meydan okumanıza ve değiştirmenize” yardımcı olur.
 • İlaçlar ve / veya takviyeler.
 • Düzenli bir uyku programı uygulamak gibi uyku hijyeni uygulayın.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Gürültüyü en aza indirin.
 • Işığı en aza indirin.
 • Rahatınız için sıcaklığı yönetin.
 • Sağlık uzmanınız, benzersiz durumunuza göre tedaviler önerecektir.

Uyku bozukluğu sorunları ile uğraşıyorsanız veya uyku bozukluğu hakkında tedavi aldıysanız yorum kısmında deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dişleri Beyaz Göstermenin Yolları | 2021 başlıklı makalemizde diş fırçası ve macunu, diş için önemi ve diş sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x