Uyku Sorunları ve Çözümleri nelerdir? Uyku Apnesi ve Narkolepsi nedir? 

Sağlıklı ve nitelikli bir uyku sağlıklı bir beden ve yaşam kalitesi için çok önemli bir unsur. Ancak birçok insan gerek dış etkenler‚ gerekse çeşitli rahatsızlıklar sebebi ile uyku problemi çekiyor. Tedavi edilmediği taktirde uyku problemi çekenlerin hayatları da farklı yönlerden olumsuz etkilere maruz kalıyor.

Uykusuzluk

Yatınca uyuyamama ya da sık sık uyanma problemi uyku rahatsızlıklarının en başında geliyor şüphesiz. Bu sorun genel olarak vücutta başka problemlerin habercisi olabilmektedir. Ancak çoğu zaman da dış etkenler ile uyku problemlerimizi kendimiz oluştururuz. Uykusuzluk sorununa çözüm olarak hayatınızda bazı düzenlemeler getirmeniz gerekiyor.

Alkol kullanımı‚ kafein ve nikotin tüketimi uykunun düşmanıdır. Bunları hayatınızdan çıkararak başlayabilirsiniz. Bir diğer uykusuzluk sebebi de psikolojik problemler ve strestir. Bu yüzden uyumadan önce beyninizin rahatlamasını ve dinlenmesini sağlamalısınız. Her gece düzenli bir uyku ritüeli oluşturun. Uyumadan önce rahatlatıcı çaylar tüketebilirsiniz. Yatakta elektronik cihazlardan uzak durmaya çalışın. Gün içerisinde yaptığınız kestirmeler varsa bunlardan vazgeçin. Biyolojik saatinizin uyku düzeninize alışmasını sağlayın. Bu düzenlemeler ile birlikte bir süre sonra uykuya dalış sürenizin kısaldığını hissedeceksiniz.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi uyku sorunları arasında ciddi sonuçları beraberinde getirebilecek bir rahatsızlık. Bu yüzden eğer uyku apnesi problemi yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Apne probleminiz ilerlemeden gerekli tedaviler ile önlem almaya başlamalısınız.

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu özellikle orta yaş ve üzerinde ortaya çıkan bir problem. Uykusuzluk probleminin yanı sıra huzursuz bacak sendromu hasta için çok sıkıntılı durumları da beraberinde getirir. Bu hastalığı yaşayan bireyler gece yatağa girildiğinde bacaklarını sürekli hareket ettirme isteği ve nereye koyacağını bilememe şeklinde tanımlıyorlar. Huzursuz bacak sendromu doktor yardımına ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Özellikle altta yatan nörolojik problemler olabileceğinden gerekli tetkiklerin yapılması için bir uzman ile mutlaka görüşülmelidir.

Narkolepsi

Narkolepsi hastalığı gündüz saatlerinde sürekli olarak uyku eğilimi‚ kısa uyku nöbetleri şeklinde tanımlanır. Ancak her zaman bu kadar masum olmayan hastalık ilerleyen aşamalarında halisünasyonlara kadar gidebilir. Hastalık belirtilerinin ilk aşamaları hissedildiğinde uyku bozukluğu probleminde bahsetmiş olduğumuz önlemler alınarak sonuç gözlemlenmelidir. Ancak belirtilerin devam etmesi durumunda tıbbi tedavi ve tetkikler için uzman yardımı almanız daha büyük problemlere önlem amaçlı oldukça gereklidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir