Bakımlı Uzun Saç İçin Ne Yapmalısınız?

Günlük yaşam stresi, çevresel etmenler, yetersiz beslenme gibi nedenlerden dolayı uzun saç hayal olabilir. Fakat, her ne kadar zor görünse de uzun saç için, pratik ve size özel bir saç bakım rutini size zamandan ve paradan tasarruf kazandıracaktır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, eğer aşırı oranda saç incelmesi ve dökülmesi yaşıyorsanız öncelikle bir uzmana başvurmalısınız. Uzman doktor saç yapınızı analiz ederek gerekli tahlilleri yapar ve problemin arkasındaki nedenin ne olduğunu ve tedavi yöntemlerini size kesin bir şekilde bildirir.

Uzun Saç İçin Haftada İki kez Yağ Uygulaması Yapın
Doğru beslenme, tüm vücut sağlığında olduğu gibi saçlarınız için de önemlidir. Köklerin yağlanması, saçlarınızın uzun ve güçlü gelişimine yardımcı olur. Saçınızı besler ve güçlendirir.
Saçlı deriye, Cildi yakmayacak sıcaklıkta yağ uyguladıktan sonra, parmak uçlarınızla kafa derinize masaj yapın. Kafa derinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar bu uygulamayı devam ettirin.
Yağın saçlarınız tarafından iyice emilmesini sağlamak için, başınızın etrafına sıcak havlu sarın ve 10 dakika bekleyin.

Sarı siyah uzun saç ombre uygulaması

2 Saat sonra hafif bir şampuanla saçınızı yıkayın. İlk uygulamadan sonra bile belirgin bir şekilde iyileşme fark edebilirsiniz. Otlarla zenginleştirilmiş yağlar, saçınızın gücünü arttırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Böylece dayanıklı, kalın telli saçlar hayal olmaktan çıkar.

Düzenli Olarak Saç Diplerine Masaj Yapın

Masaj, en basit ve en rahatlatıcı saç bakım uygulamalarından biridir. Kan dolaşımını arttırır ve tüm vücutta kan akışını hızlandırır. Saç diplerine masaj yapmak için, Hindistan cevizi, badem veya lavanta yağı kullanabilirsiniz.

Kısa saçlar için ombre uygulaması

Uzun saç için Bilinen en iyi ve doğal ev ilaçlarından birisi olan yağ masajı saçlarınızın uzamasına, saç diplerindeki kalıntıların atılmasına, kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin daha iyi beslenmesine katkıda bulunacaktır.

Masaj yapmak uzun saç için ayrıyeten önemlidir. Uzun saçlar ağırlığın ve yer çekiminin de etkisi ile köklere daha fazla çekme kuvveti uygulamaktadır. Bu yüzden de güçlü köklere ihtiyaç duyar. Masaj yaptığınızda, saç kökleriniz daha iyi besleneceği için daha güçlü olacaktır.

Aşırı Şampuan Kullanımından Kaçının
Saçınızı haftada iki kez veya bir kez şampuanlamak, doğal yağların saçlara nüfuz etmesini sağlayarak, onun nemlendirilmesini ve onarılmasını sağlar.
Şampuanın amacı kir ve atıkları uzaklaştırmaktır. Ancak her gün uygulamak saçlarınızı kuru kıvırcık ve kırılgan hale getirebilir. Şampuanlar genellikle sülfat içerir ve sülfatın aşırı biçimde kullanımı saçlara zarar verecektir.

Saçınızı Yıkarken Nazik Davranın

Şampuan uygulaması sırasında saçınıza nazik davranmalısınız. Şampuanı sadece saç derisine masaj yaparak uygulayın. Şampuan köpüklerinin saç tellerinin üzerinden akmasını sağlayın.
Unutmayın ki özellikle uzun saç için, ıslak saç telleri, daha fazla kopma ve kırılma eğilimindedir. Bundan dolayı saçlarınızı şampuanla sert bir şekilde ovarsanız hemen olmasa bile bir süre sonra saçlarınızın aşırı döküldüğünü ve kırıldığını görebilirsiniz.

Sağlıklı ve Uzun Saç İçin Şampuanla Birlikte Saç Kremi Uygulayın

Saç kremi uygulamak, saçları korumak için iyi bir yoldur. Saç kremi, saç derisindeki nemi kilitler ve dışarı sızmasını önler. Böylece saçlar doğal nemini kaybetmemiş olur. Saç kremi saçların dış etmenlerden dolayı zarar görmesini de engeller.
Bunlar; toz, güneşin etkileri, ısı ile şekillendirme sırasında saçın yıpranması gibi uzun saç sağlığını da etkileyecek unsurlardır.

Küllü saç rengi modası 2018

Küllü saç rengi modası 2018

Aynı zamanda saç içindeki lipit ve proteinlerin korunmasına yardımcı olur. Doğru şampuan ve kremi bulmak önemli bir iştir. Markalar çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Yanlış ürün seçimi, saça fayda yerine zarar verebilir.

Ev Yapımı Şampuan

Tarifi paylaşmadan önce ev yapımı şampuan kullanımının avantajlarını belirtelim.
1. Saçınıza ne kadar ve hangi içerikleri uyguladığınızı bileceksiniz.
2. Etiketli ürünlere göre daha ekonomik olduğundan, tasarruf etmiş olacaksınız.

Kullanılacak Malzemeler
• 1 Çorba kaşığı soda
• 1 Su bardağı su
Uygulama
• Her iki malzemeyi de eşit ölçüde karıştırın.
• Yeterli miktarı elde edinceye kadar, bu işleme devam edin.
• Elde ettiğiniz sıvıyı saça ve saç derisine yavaşça akıtın.
• Bütün kirleri iyice temizlemek için kafa derisine 1-2 defa masaj yapın.
• Durulayın.

Sağlıklı ve Uzun Saç İçin Ev Yapımı Saç Kremi
Ev yapımı saç kreminiz piyasada satılanlar gibi kremsi bir dokuda olmayabilir. Fakat etki konusunda eksik kalmayacağı gibi doğaldır.

Kullanılacak Malzemeler
1 Çorba kaşığı elma sirkesi
1 Bardak su
Uygulama
• Her iki bileşeni eşit miktarda karıştırın.
• Yeterli miktarı elde edinceye kadar, karıştırmaya devam edin.
• Kullanım kolaylığı için, karışımı spreyli bir kaba koyun.
• Bir miktar saç kremini avucunuza alın.
• Saç kremini, saçınızın ortasından ucuna doğru uygulayın.
• Saç derisine uygulamayın.
• 1-2 Dakika masaj yapın.
• Durulayın.

Durulama
Süper buharlı bir duş saçınıza zarar verebilir. Saçınızı kurutabilir. Oysaki soğuk suyla durulamak, saç köklerini güçlendirir ve saçlarınızın uzamasına yardımcı olur.
Saçınızı Nazikçe Kurutun
Özellikle uzun saç, sert bir şekilde kurulandığı zaman kırılır ve kopmalar olur. Temiz yumuşak bir havlu ile saçlarınızı çok fazla ovalamadan kurutun.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir