Saçlar dış görünüşün tamamlayıcısı olan önemli parçalardır. Bu nedenle saçların temizliğine, bakımına, görününüşüne ve şekline önem verilmektedir. Saç bakımı yapabilmek için tercih edilen çeşitli ürünler vardır. Bu ürünlerden ilki şampuanlardır. Şampuanlar saç bakımından çok saç temizliği amacı ile kullanılmaktadır. Saçların kirlenmesi ve yağlanması durumunda şampuana başvurulmaktadır. Şampuan dışında saç temizlemek için kullanılan başka bir malzeme ise doğal sabunlardır. Doğal sabunlar uzun yıllardan beri hem vücut hem de saç temizliğinde kullanılmaktadır. Bu nedenle günümüzde de tercih eden kişi sayısı fazladır. Özellikle zeytinyağı sabunu, argan yağı sabunu, kil sabunu ve kükürt sabunu saç temizliği için kullanılmaktadır.

Saç temizliği bu şekilde yapıldıktan sonra sıra saç bakımına gelmektedir. Saç bakımı da en az saç temizliği kadar dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir konudur. Saç bakımı yaparken göz önünde bulundurulması gereken ilk konu saç yapısı ve saç tipi olmalıdır. Farklı saç tipleri için farklı ürünler kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde kullanılan üründen verim alınması mümkün olabilir. Kuru saçlara sahip kişiler yağlı saçlar için olan bakım ürününü uygulayarak herhangi bir olumlu sonuç elde edemezler. Ayrıca saçların uzunluğu ve kısalığı da bakım konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Kısa saçlı kişilerin kullanması gereken bakım ürünleri uzun saçlı kişilerin kullanması gereken bakım ürünlerine göre daha farklıdır. Bu nedenle uzun saçlı kişiler ile kısa saçlı kişilerin kullanacakları ürünler de farklılık göstermektedir. Ayrıca sadece bakım ürünü olarak değil bakım yöntemi olarak da kısa saç ileuzun saç arasında ayrımlar vardır. Uzun saçlı kişiler daha çok saç diplerini sağlamlaştırmak ve onarmak için bakım rutinleri uygularken kısa saçlı kişiler saçı uzatmak ve uzama esnasında kırılmayı önlemek için bakım rutinleri uygulamaktadır. Uzun saçların bakımı için yapılması gerekenler kısa saçların bakımı için yapılması gerekenlere göre daha fazladır. Ayrıca uzun saç bakımı daha yorucu olmaktadır. Bu nedenle uzun saçlara sahip olan kişilerin uzun saç bakımı hakkında gerekli bilgilere sahip olması gerekmektedir.

Uzun saçlara bakım yapabilmek için bilinmesi gereken on adet ana bakım önerisi bulunmaktadır. Bunlardan ilki uzun saçlar için vitamin desteğidir. Uzun saçlara sahip olup bakım yapmak isteyen kişiler saçları için E vitamini yağı kullanmalıdır. Saçın onarılmasında ve uzamasında yardımcı olan E vitamini yağı başka yağlarla da desteklenebilmektedir. Badem yağı ve susam yağı da saç uzamasında etkili olan ve destek veren yağlardandır. İkinci bakım önerisi saça masaj yapmaktır. Saç derisine yapılan masaj hem saç derisini rahatlatır hem de o bölgede birikmiş olan ölü deriyi yok ederek saçın daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlar. Bu nedenle uzun saçlar için oldukça yi bir bakım önerisi de saç masajıdır. Üçüncü bakım önerisi saç kurutma yönteminde yapılan yanlışlıkları düzeltmektir.

Saç kurularken birçok kişi havluyu saçına sarar ve daha sonra saçlarını aşağı doğru sarkıtarak havluyla çekiştirmeye başlar. Bu durum saça zarar vermektedir. Bunun yerine saçların aşağı sarıtılmadan bir havlu ile neminin alınması gerekir. Bu esnada saçlar çok fazla çekiştirilmemelidir. Nemi alınan saça saç kremi, saç serumu gibi bakım malzemeleri uygulanabilir. Dördüncü bakım önerisi saçı hergün yıkamamaktır. Saç derisinin yağa da ihtiyacı vardır ve bu dengenin bozulmaması gerekmektedir.

Beşinci bakım önerisi saçların ısıdan korunmasıdır. Özellikle saç şekillendirmek için kullanılan düzleştirici ve maşa gibi malzemeler saçları fazlasıyla yıpratmaktadır. Bu malzemeleri kullanma oranının en aza indirilmesi ve kullanmadan önce de saçı ısıdan koruyacak bir bakım ürününün saça sürülmesi gerekmektedir. Altıncı bakım önerisi saçlar için seçilen bakım ürününün saça uygun olmasıdır. Saça uygun olmayan bakım ürünleri herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Yedinci bakım önerisi saça maske uygulaması yapılmasıdır. Maskeler hazır olarak satın alınabildiği gibi evde de yapılabilir.

Bu maskeler sayesinde saç onarılacak ve kendine gelecektir. Sekizinci bakım önerisi beslenmeye dikkat etmektir. Saçlar tüketilen besinlerden olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenmektedir. Dokuzuncu bakım önerisi saçlar için hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Hindistan cevizi yağı E vitamini yağı gibi saçı besler ve daha fazla uzamasını sağlar. Onuncu ve son bakım önerisi ise şampuan miktarını iyi ayarlamaktır. Çok fazla şampuan kullanılması saç derisine zarar vermektedir. Bu nedenle daha az şampuanla daha temiz bir saç yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir. Siz de uzun saçlara nasıl bakım yapılması gerektiği ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Saadet Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Saadet
Ziyaretçi
Saadet

Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.