Vitamin eksikliği saç dökülmesine sebep olur mu? Saçlarının dökülmesinin bir sebebi de A B ve C vitaminlerinin eksikliğidir. Konumuzda detaylı olarak inceleyebilirsiniz…

Günümüzde erkek ya da kadın olsun yaşanılan en büyük sorunlardan birisi de saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır ve bu nedenler yüzünüzden saçlarınızı kaybederek tarama özürlü bir konuma gelebiliriz. Bizler bu yazımızda hangi vitamin eksikliğinde saç dökülmesi olur, bu saç dökülmesine neler iyi gelir gibi sorulara cevap vererek sizlere bu konuda az da olsa yardımcı olmaya çalışacağız. İçerisinde çinko, demir, bakır gibi maddeleri içeren besinleri az alan ya da almayan kişilerde beslenme eksikliğine bağlı saç dökülmesi olayıyla karşı karşıya gelinebilinir. Bunun yanı sıra çeşitli vitaminler de alınmadığı takdirde kişilerde saç dökülmesi olayı görülebilir.

1. A Vitamini
Vücudumuzun bakımından ve onarımından sorumlu olan A vitamini, vücudumuz için son derece faydalı bir görev üstlenmiş konumdadır. A vitamini vücudumuzda yeni hücrelerin oluşumunu ve bu hücrelerin gelişimini sağlar. A vitamini eksikliğinde vücudumuz maruz kaldığı dış etkilerden dolayı yıpranır ve vücudumuzda A vitamini olmadığı için de vücudumuz kendi kendini onaramaz. Bu onarmaya saçlarımız da dâhildir. Ciğer, süt, yumurta, yeşil sebze ve meyveler A vitamini açısından zengin besinlerdir.

2. B Vitamini
B vitamini vücudumuzda özellikle Hemoglobin yani kan hücrelerini oluşturmak için oldukça gerekli bir vitamindir. Hemoglobin, vücudumuzda oksijenin daha rahat dolaşmasını sağlar. Saçlarımız için de oksijen son derece önemlidir. Ve oksijen de kan sayesinde taşındığı için vücudumuzun B vitaminine oldukça ihtiyacı vardır. Pirinç, soya fasulyesi, yumurta, fındık, fıstık, et, balık, ıspanak, portakal ve somon balığı gibi yiyeceklerde bol miktarda B vitamini bulunmaktadır.

3. C Vitamini
C vitamini dokuları güçlendirir ve alyuvarların işlemesini sağlar. Saç dokusu da vücudumuzda bulunan bir oku olduğu için işlemek için C vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Çünkü saçlarımızın güçlenmesi için vücudumuzun C vitaminine ihtiyacı vardır. Ayrıca C vitaminini vücudumuz kendisi üretemediği için dışarıdan almamız gerekiyor. Limon, çilek, domates, lahana, patates, maydanoz, şeftali C vitamini yönünden son derece zengin yiyeceklerdir. Saç dökülmesi olayı ile karşı karşıya gelmemek için vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri bol miktarda almamız gerekmektedir.

Vitamin Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Vitamin Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir