Yağlı saçlar için ne yapılmalı? Yağlı saçlar için en iyi şampuan ve bitkisel çözümler hakkında bilgiler ve yapılması gerekenler anlatılmaktadır…

Yağlı saçlar kadınların en büyük sorunudur. Özellikle düz saçlı kadınlarda çok sık rastlanan bu durum saçın yapısıyla ilgili değildir. Esas sorun yaratan saç derisidir. Yani tedavi edilmesi gereken saç değil yağlı saç derisidir. Buna sebepte hormonlar, genetik yapı, stres ve dengesiz beslenme başı çekmektedir. Bunun için öncelikli olarak alınacak basit birkaç önlem vardır.

Sağlıklı beslenmek en önemli ve uygulanması gereken önlemdir. Son yıllarda fast food yiyeceklerin tüketimi sağlığı olduğu kadar saçları da olumsuz etkilemektedir. Fazla yağlı ve düzensiz beslenme alışkanlıklarından vazgeçilmelir.

Saç derisindeki yağ fazlasını atmak ve saçların daha uzun süre aktif kullanımı için ilk yapılması gereken ise doğru şampuanı bulmak ve düzenli olarak kullanmaktır. Şampuanı kullanırken saç derisine uygulanacak hafif masaj çok iyi gelmektedir ve birikmiş olan yağın atılımını kolaylaştırmaktadır. Temiz olan saç derisi hava alır ve fazla yağ üretimini engeller.

Ayrıca yağlı saçların sık sık yıkanmaması gerekmektedir. Sık yıkanan saçlarda yağ bezeleri daha fazla çalışma ihtiyacı hissetmektedir. Bu nedenle saçları olabildiğince sık değilde 2 ya da 3 günde bir yıkamak daha iyi sonuç almanızı sağlamaktadır. Saçları sıcak suyla yerine ılık suyla yıkadıktan sonra yıkama işlemini soğuk suyla yaparsanız çok daha uzun süre yağlanma sorunu yaşamazsınız.

Saçlarınızı sık sık taramak veya fırçalamak da yağlanma hızını arttırmaktadır. Çünkü tarama veya fırçalama işlemi sırasında saç derisindeki yağ bezelerinin açığa çıkmasına neden olunmaktadır. Saçlarınızı açık bırakmak da yağlanmasını geciktirmektedir. Sık toplanan saçlar hava alamadığı için yağ bezelerini aktifleştirir.

Ayrıca kolay şekil alan saçlar daha geç yağlanmaktadır. Perma yaptırmak saçlarınızın yağlanmasını durdurmaktadır. Çünkü kıvırcık saça işlem yapmak neredeyse gerekmez. Böylece şekil verilirken ya da tararken uyarılan yağ bezeleri aktif hale gelmezler.

Yağlı saçlara tam bir kesin sonuç vardır demek zordur. Ama doğru uygulamar doğru bakımlarla yağı azaltabilirsiniz. Saçlarınıza uygulayacağınız ekstra bakımlar, doğal maskeler ve yukarıda belirtilen püf noktaları ile yağlı saçlarınızdan kesin olarak olmasa da büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir