Home / Genel / Yaprak Güzeli Çiçeği Kolyos Bakımı Nasıl?
Yaprak Güzeli Çiçeği Kolyos Bakımı Nasıl?
Yaprak Güzeli Çiçeği Kolyos Bakımı Nasıl?

Yaprak Güzeli Çiçeği Kolyos Bakımı Nasıl?

Yaprak Güzeli Çiçeği Nedir?

Kolyos çiçeği bilinen diğer adıyla Yaprak Güzeli saksıda yetiştirilen bitkiler arasında önemli yere sahip bitkilerden biridir. Uzun yıllar yaşamaya elverişli olan Kolyos çiçeği soğuk havalara dayanıksız olduğundan dolayı mevsimlik saksı bitkisi muamelesi de görmektedir. Yapraklarının renginden dolayı oldukça dekoratiftir.

Kolyos Bakımı

Makalemizde evlerinizin göz bebeklerinden Yaprak Güzeli Çiçeği namı diğer Kolyos çiçeğinin bakımının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Kolyos olarak da bilinen yaprak güzelinin bakımı ve gelişimi çok hızlı olsa da şahsi görüşüme göre epeyce uğraştırıcı bir çiçektir. Yeşil, pembe, mor arası renklerde görünen yapraklarıyla görenleri büyüleyen kolyos çiçeği, direkt güneş almayan ancak son derece aydınlık olan yerleri sever. Güneş almasına ya da almamasına bağlı olarak yapraklarının rengi değişip soluklaşabilmektedir. Eğer yaprak güzeliniz gölge yerde kalırsa yaprakları yeşil görünecek; bol güneşli, aydınlık bir yerde durursa ise yapraklarının rengi pembe, mor, kırmızımsı renklerde olacaktır.

yaprak guzeli yapragi
Yaprak Güzeli Çiçeği Kolyos

Kolyos gelişimini tamamlayıp ideal haline geldiğinde üst yapraklarından bir dal vererek bu dalda lila renkli tomurcuklar oluşacaktır. Bu tomurcuklar çıktığı anda onları köke yakın yerden kesmelisiniz. Bu tomurcuklar kesilmediği takdirde Kolyos çiçeğiniz bütün enerjisini tomurcuklara harcayacak kendi cılız kalacak ve sonunda ölecektir. Ayrıca bu tomurcuklar budanmadığı takdirde yaprak Kolyos güzelinin yanından geçmeniz, ona dokunmanız yahut evinizi süpürürken oradan oraya aldığınızda bile bu tomurcuklar dökülecek yere yapışacaktır. Hem çiçeğinizin canlılığı hem de evinizin temizliği için tomurcukları kesmeniz önerilmektedir. Ancak eğer kolyos çiçeğinizin güzel tohumlarına ihtiyacınız varsa bir dalın tomurcuklanmasına izin verebilirsiniz.

Yaprak Güzeline Ne Kadar Su Verilir?

Yaprak güzeli suyu en çok seven bitkilerden biridir. Özellikle yaz mevsiminde evinizin nem, sıcaklık ve güneş alma durumuna göre değişmekle birlikte, sabah-akşam iki kere sulanması gerekebilir. Toprağının aşırı kurumasını beklemeden, kuruluk başlangıcında su verebilirsiniz. Yaz mevsiminin aksine kışın yaprak güzelinin su ihtiyacı azalacağından toprağın kuruma süresi gecikecektir. Bunu göz önünde bulundurarak toprak kurudukça, toprağı nemlendirecek kadar su vermeniz yeterlidir.

Check Also

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? | 2021

Akdeniz Diyeti Nedir? Kilolarından şikayetçi olan kişiler, kendileri için uygun diyetler arar. Bunlar sayesinde fazla …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x