Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında cilt bakımı yapmak daha fazla çaba istemektedir. Çünkü cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak gerekmektedir. Kışın sadece nemlendirici ile geçiştirilebilen cilt bakımı yazın birçok ürünü de beraberinde getirmektedir. Ayrıca ürün kullanmak haricinde kişisel olarak dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar da bulunmaktadır. Yazın cilt bakımı için uygulanabilecek yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Cildin Nemli Tutulması
Yaz mevsiminde en fazla dikkat edilmesi gereken konu cildin nemli tutulmasıdır. Cildin nemlendirilme işlemi sadece kışın uygulanması gereken bir işlem değildir. Her cilt tipi her mevsimde nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Yazın güneşin etkisiyle kuruyup gerilen cilt, yeteri kadar nemlendirilmelidir. Aksi taktirde ciltte soyulmalar ve yanmalar meydana gelebilir.

Ağır Makyajdan Kaçının; Yaz aylarında cilt bakımı için yapılabilecek en sağlıklı şeylerden birisi de ağır makyaj yapmamaktır. Güneşin çok fazla olmadığı bir günde dahi ağır makyajdan yeteri kadar yorulan cilt, güneşli havalarda daha fazla yorulmaktadır. Ağır yapılan makyaj ciltteki gözenekleri tıkayarak cildin hava almasını engeller. Yaz aylarında ise güneşin de etkisiyle cilt ağır makyajı kaldıramaz bir hale gelmektedir. Bu nedenle yaz aylarında yapılacak olan makyaj hafif ürünlerden oluşmalı ve katman katman olmamalıdır.


Bitkisel Doğal Maskeler Hazırlayın
Yazın cildi korumak için uygulanabilecek en güzel yöntemlerden bir diğeri ise maskelerdir. Fakat bu maskeler doğal içerikli olmalıdır. Yaz için en fazla tercih edilen maskeler yulaf maskesi, avokado maskesi ve limom peelingidir. Yulaf maskesi için pişmiş yulaf ezmesi gerekmektedir. Pişmiş yulaf ezmesi cilde sürülür ve 15 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla durulanır. Yulaf maskesi ciltteki siyah noktaları temizler ve aşırı yağlanmayı da önler. Avokado maskesi ise avokado, limon ve zeytinyağının karışımı ile oluşturulur. Püre haline getirilen avokadonun içerisine bir damla zeytinyağı ve bir damla limon eklenerek iyice karıştırılır. Daha sonra cilde sürülerek 10 dakika bekletilir ve ılık suyla durulanır. Limon peelingi ise ciltteki gözeneklerin daralmasını ve cildin yenilenmesini sağlar. Limon peelinginin yapımı için 2 yemek kaşığı limon rendesi, 2 yemek kaşığı yulaf unu ve 5-6 yemek kaşığı buğday kepeği gerekmektedir. Bu peeling 3-4 dakika boyunca yüzde bekletilir fakat bekletme sırasında iyice ovalanır. Daha sonra ılık suyla durulanır. Limon peelingi özellikle yağlı ciltler için önerilmekte ve yaz aylarında cildi rahatlatan peelingler arasında bulunmaktadır.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Güneş Kremleri
Nemlendiriciler haricinde cilde sürekli olarak uygulanması gereken başka bir ürün ise güneş kremidir. Güneş kremleri yaz için yapılabilecek uygulamaların başında yer almaktadır. Cildin güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunması için güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Ayrıca güneş kremi kullanırken cildin bronzlaşmamasına da dikkat edilmelidir. Aksi taktirde güneş kreminin etkisi çok fazla görülmez. Yaz mevsimi için uygulanabilecek olan bu basit yöntemlerden faydalanarak hem cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı yapmış, hem de güzelliğinize güzellik katmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavisi | 2020 başlıklı makalemizde ibrahim saraçoğlu, sedef hastalığı nasıl geçer ve sedef hastalığı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x