Yetişkinlerde Karın Migreni Abdominal migren olarak bilinir ve  ailesinde migren öyküsü olan herkesi etkileyebilir. Migren genelde sadece baş ağrıları olarak bilinse de karın migreni hastalığından da söz etmek gerekir.

Yetişkinlerde Karın Migreni Belirtileri

Belirti olmadan gizli ve sinsi bir şekilde saklı kalabilir. Hastalık bir anda ortaya çıkabilir. Karın migreninde ilk belirti, karın bölgesinin orta bölgesinde oluşan yoğun ağrıdır. Hastaya göre karın ağrısı hafif veya şiddetli ortaya çıkabilir. Bir saat sürebileceği gibi kesik aralıklarla üç güne kadar sürebilen bu ağrı bulantıya eşlik edebilir. Hastada cilt renginde solma-sararma ortaya çıkabilir. Yukarıda belirtilen semptomlara kusma eklenebilir hasta iştahını kaybeder bir şey yemek istemez. Hastada ortaya çıkan diğer belirti ise ışığa duyarlılık, sinirlilik ve ishal diğer semptomlardır. Bu migrenin varyantı belirli bir neden olmadığı için idiyopatik bir durum olarak kabul edilir. Bununla birlikte uzmanlar, vücutta histamin ve serotonin olarak bilinen kimyasallarda meydana gelen değişikliklerin, bu durumla ilişkili olabileceğine inanmaktadır. Bu değişiklikler nelerdir?

Aşırı üzüntü, kaygı ,stres, anksiyete, depresyon ile karın migreni tetiklenebilir bir başka tetikleyici faktör; konserve tüketmek,  işlenmiş et, çikolata, suşi  kimyasal içeren gıda maddeleri tüketimi yer alır.

Yetişkinlerde Karın Migreni tedavisi

Tedavi bilindik migrenler ile mücadelede kullanılan tedaviye benzemektedir. Yani geleneksel tedavi yöntemi uygulanır. Hastanın ağrıları hafifletilir, serotonin blokerleri ve trisiklik antidepresanlar gibi ilaçların kullanılmasını istenebilir. Triptanlar olarak bilinen ilaçlar, migrenlerle başa çıkmakta en başarılı ilaçlardır. Bu ilaçları sıralayacak olursak;imitrex ilacı,Maxalt ilacı, Zomig-Axert adı verilen ilaç yararlı olmaktadır. Ama kesinlikle doktor reçete etmeden, tavsiye üzerine ya da başkasına iyi geldiği için ilaç almak zarardan başka bir şey vermez.

Kişisel Önlemler Nelerdir?

Yetişkinlerde Karın Migreni ile baş etmek için tetikleyici unsurların ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, sigara iyi bir tetikleyicidir. Azaltmak ya da bırakmak gerekir. Yine ağrıyı tetikleyen her türlü içecek-yiyecek tespit edilmeli ve tüketilmemelidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir