Yoga Nasıl Yapılır, Yoganın Faydaları

Yoga Nasıl Yapılır, Yoganın Faydaları

4 bin yıllık bir geçmişe sahip olan yoga öğretisi günümüzde de hız kesmeden insanlara fayda sağlamaya devam ediyor. Yoga fiziksel hareketleri ve duruşları, insanları fiziksel ve ruhsal olarak geliştirmeye devam ediyor.  Bütün yoga felsefesinin altında, varlıklara zarar vermeme ilkesi yatıyor.

Belirli bir Kronik hastalığınız varsa ya da Kronik Hastalığı olan biri ile aynı evde yaşıyorsanız aşağıdaki linkte yer alan ankete katılarak Akademik bir çalışmaya katkıda bulunabilir;gelecektekronik hastalığı olan kişiler ve ailelerinin sorunlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki link sizi kısa bir zamanınızı alacak Google Anket formuna yönlendirecektir.
Teşekkür ederiz.
  • Yoga kendimizi aşmayı öğretir. Kendimizin ötesine geçmeyi öğretir. İç alemimizde, yabancı olduğumuz sonsuz kaynakla aramızda bir bağ kurar.
  • Gizemli bilinçaltımıza yolculuk etmemizi sağlar. Yoga saklı olan tüm bilinçaltı varlığımızı su yüzüne çıkarmayı amaçlar.  Yoga; olup bitene tanık olarak durmamızın yoludur. Olaylara kendimizi kattığım sürece acı çekeriz, onlardan uzak olduğumuz ölçüde de nötr kalırız.  Dünya acının kaynağı olan arzuları gerçekleştirmek için bir alan verir. Biz de bu alanı istediğimiz gibi kullanamadığımızda arzularımız gerçekleşemez. Bu da bize acı verir. Arzuları bastırmak, ilerisi için daha büyük felaketlere yol açar.  Arzuları görmezden gelmek, onlarla muhatap olmamak ise bir kurtuluş yolu olabilir.

yoga ne icin yapilirGünün stresinden tamamen kurtulmak için her akşam 20’şer dakika yoga yapmak yararlıdır. Yoga yaparken, ezbere hareketlere yoğunlaşarak vücudu gerilim altında tutmaya gerek yoktur. En rahat pozisyonda kalarak temizlenip rahat elbiseler giydikten sonra, tek başınıza sakinleştirici bir zen müziği açarak, içsel aleminize yolculuğa hazır olabilirsiniz.


  • Yoga omurgamızda var olduğu düşünülen 7 adet çakranın, açılmasını amaçlar. Çakraların açılması ile beraber kişi Patanjali’nin dediğine göre aydınlanır.  Kuyruk sokumunda, var olduğu düşünülen hayat enerjisine prana denir. Prana bu yuvadan çıkarak omurgamız boyunda 7 ayrı duraktan geçer ve o kapalı alanları açar. Kişi her çakra açıldığında yeni bir dünya ile tanışır.
  • Sadece fiziksel sağlığı idame ettirmek için de yoga özel duruşları uygulanabilir. Sağlıklı kalmak ve zinde kalmak için,  her hücrenin kan ve besine ihtiyacı vardır. Yoga özel duruşları ile, kan daha önce gidemediği hücrelere dolar. Kişi yeniden doğmuş gibi hisseder.
  • Yoga ile kişi, hayat amacını sorgular. Bu dünyadaki görevinin ne olduğunu arar. Bulana kadar da yogaya devam eder. Bazı insanlar, karmaları gereği çabuk uyanır. Bazıları ise yıllar sonra uyanır.
  • Uyanınca kişinin ruhsal halinde büyük değişimler meydana gelir. Kişi eskisi gibi dünyaya bağlılığını devam ettirmez. Problemlerin içinde boğulmaz, onların dışına çıkar ve olgun bir şekilde çözüm arar. Bakış açısı tamamen genişler. En büyük felaketlerde bile sakinliği ve dinginliği korur.
  • Yoga yapan bir insan eğer kriya yoga yolunu seçtiyse 3 yıl gibi bir sürede aydınlanabilir. Kriya yoga 3. Göze odaklanarak, ve kutsal sözcükler tekrar ederek belli açılımlar sağlar. Bu açılımlar içeri doğrudur. İç alem, karanlık olmaktan çıkar. Kişi fiziksel alemin altında saklı olan manevi alemlerle tanışır.
  • Yoga evde işte toplulukla beraber her yerde yapılabilir. Kişi 20 dk ile başlar, sonra bu süreyi uzatarak 40 dk meditasyon yapar. Meditasyonun verdiği hoşluk ve dinginlik kişiyi cezbeder, kişi tüm gün o halde kalmak isteği duyar.
Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Cildinizi Genç Tutmanın Yolları

 

Bir önceki yazımız olan Dişleri Beyaz Göstermenin Yolları | 2021 başlıklı makalemizde diş fırçası ve macunu, diş için önemi ve diş sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x