Yoga Yapmanın Faydaları

yoga

yoga yapmanın faydaları nelerdir

Yoga, zihni günlük hayatın içerisindeki karmaşadan arınmasını sağlayarak zihnimizi yeniler ve bedenimizi rahatlatır. Bunun yanı sıra yoga yapmanın faydaları arasında kişinin odaklanma hissini canlandırarak hafızayı güçlendirir. Yoganın faydaları arasında özellikle omurga bölgesindeki kaslar üzerinde çalışarak omurga esnekliğinin artmasını ve daha da güçlenmesini sağlar.

yoga

yoga yapmanın faydaları nelerdir

Düzenli bir şekilde yoga yapıldığı takdirde gündelik yaşamda hem zayıflayan hem de çalışmayan kasların güçlenmesini sağlayarak duruş bozuklukların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yoga uygulaması iç organları uyardığından dolayı hastalıklara bağlı olarak gelişen kronik ağrıların azalmasına sebep olur. Yoga sayesinde kişiler çevresi ile uyumlu bir hale gelir. Yoga uygulamasındaki nefes çalışmaları kişinin kaliteli nefes almasını sağlarken bunun yanı sıra solunum sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Yoga Nedir?

Yoga kişinin hem ruhsal hem de bedensel olarak dinlenmesi ve huzura kavuşması için uygulanan bir yaşam egzersizidir. Kişinin zihin ile yapılan ve en etkili olan yöntemlerden birisi de yoga uygulamasıdır. Ruhsal olarak rahatlamayı ve huzura kavuşmayı amaçlayanların ilgi alanına giren yoga, egzersizden çok bir yaşam biçimidir. Yoga, kişiyi pozitif düşünmeye ve pozitif davranmaya yönlendirir. Yoga; Sanskrit, Hindistan menşeli bunun yanı sıra Hinduizm, Budizm ve Jainizm’de de bilinen hem zihinsel hem de fiziksel etkinliklere verilen bir isimdir. Yoga en az 5 bin yıllık bir tarihe dayanır. Yoganın kelime anlamı ise birleştirmek ve bütünleştirmektedir.

yoga

yoga nedir yoga yapmanın faydaları nedir

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga uygulamasının nasıl yapıldığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği öğrenildiği takdirde kişi evde kendi başına da yoga uygulamasını yapabilir. Fakat özellikle yoga başlangıç aşamasında olan kişiler teorik ve pratik bilgisi yetersiz olabileceğinden dolayı yoga yapılan bir merkezde uzman eşliğinde yoga yapmaları gerekir. Belli bir süre uzman birisi ile yoga yapan kişi nefes tekniklerini ve duruş tekniklerini öğrendiği zaman ileriki zamanlarda tek başına evde videolar ve görseller eşliğinde yoga uygulamasını yapabilir. Yogada ilk önce duruş şekli ve doğru nefes alıp verme öğrenilir. Yoganın başlangıç hareketleri ise köprü, öne eğilme, üçgen duruş ve kartal duruşu olarak sıralanmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir