Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir | 2021

Yoga Nedir?

Yoga, kişinin hem ruhsal hem de bedensel olarak dinlenmesi ve huzura kavuşması için uygulanan bir yaşam egzersizidir. Kişinin zihin ile yapılan ve en etkili olan yöntemlerden birisi de yoga uygulamasıdır. Ruhsal olarak rahatlamayı ve huzura kavuşmayı amaçlayanların ilgi alanına giren yoga, egzersizden çok bir yaşam biçimidir. Yoga, kişiyi pozitif düşünmeye ve pozitif davranmaya yönlendirir. Yoga nedir; Sanskrit, Hindistan menşeli bunun yanı sıra Hinduizm, Budizm ve Jainizm’de de bilinen hem zihinsel hem de fiziksel etkinliklere verilen bir isimdir. En az 5 bin yıllık bir tarihe dayanır ve kelime anlamı ise birleştirmek ve bütünleştirmektedir.

Yoga Terapisi Nedir?

Yoga, her yaştan insan için fiziksel ve zihinsel sağlık yararları sunar. Ve eğer bir hastalık geçiriyorsanız, ameliyattan sonra iyileşemiyorsanız veya kronik bir durumla yaşıyorsanız, tedavinizin ayrılmaz bir parçası olabilir ve potansiyel olarak iyileşmeyi hızlandırabilir.

Bir yoga terapisti, hastalarla çalışabilir. Tıbbi ve cerrahi tedavileriyle birlikte çalışan yoga terapisti, kişiselleştirilmiş planları bir araya getirebilir. Bu şekilde, iyileşme sürecini destekleyebilir ve kişinin daha az sıkıntıyla yaşamasına yardımcı olabilir.


yoga

Yoga, zihni günlük hayatın içerisindeki karmaşadan arınmasını sağlayarak zihnimizi yeniler ve bedenimizi rahatlatır. Bunun yanı sıra yoga yapmanın faydaları arasında kişinin odaklanma hissini canlandırarak hafızayı güçlendirir. Yoganın faydaları arasında özellikle omurga bölgesindeki kaslar üzerinde çalışarak omurga esnekliğinin artmasını ve daha da güçlenmesini sağlar.

yoga

Düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde gündelik yaşamda hem zayıflayan hem de çalışmayan kasların güçlenmesini sağlayarak duruş bozuklukların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yoga uygulaması iç organları uyardığından dolayı hastalıklara bağlı olarak gelişen kronik ağrıların azalmasına sebep olur. Uygulama sayesinde kişiler çevresi ile uyumlu bir hale gelir. Uygulamada yer alan nefes çalışmaları kişinin kaliteli nefes almasını sağlarken bunun yanı sıra solunum sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Yüzdeki Kılcal Damarlara Dikkat !

 

yoga
yoga nedir yoga yapmanın faydaları nedir

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga uygulamasının nasıl yapıldığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği öğrenildiği takdirde kişi evde kendi başına da yoga uygulamasını yapabilir. Fakat özellikle yoga başlangıç aşamasında olan kişiler teorik ve pratik bilgisi yetersiz olabileceğinden dolayı uygulamaların yapılan bir merkezde uzman eşliğinde uygulama yapmaları gerekir. Belli bir süre uzman birisi ile yoga yapan kişi nefes tekniklerini ve duruş tekniklerini öğrendiği zaman ileriki zamanlarda tek başına evde videolar ve görseller eşliğinde yoga uygulamasını yapabilir.

Uygulamaya başlarken ilk önce duruş şekli ve doğru nefes alıp verme öğrenilir. Başlangıç hareketleri ise köprü, öne eğilme, üçgen duruş ve kartal duruşu olarak sıralanmaktadır.

Yogada Ağaç Duruşu

Bir ayağınızı dengeleyin, diğer ayağınızı baldırınıza doğru veya dizinizin üzerinde (ancak asla diz üzerinde değil) dik açıyla tutun. Önünüzdeki bir noktaya odaklanmaya çalışın. Bir dakika için denge kurun.

Yogada ağaç duruşu
ağaç duruşu

Kedi-İnek Pozisyonu

Dört ayak üzerine çıkın, avuç içlerinizi omuzlarınızın altına ve dizlerinizi kalçanızın altına yerleştirin. Önce midenizin yere doğru düşmesine izin verirken nefes alın. Sonra göbeğinizi omurganıza doğru çekerken nefes verin ve omurganızı geren bir kedi gibi kavis yapın.

Yogada kedi-inek pozisyonu
kedi-inek pozisyonu

Aşağı Doğru Köpek Duruşu

Dört ayak üzerinde durun, ardından ayak parmaklarınızı aşağı doğru sabitleyin ve oturma kemiklerinizi yukarı kaldırın, böylece üçgen bir şekil elde edersiniz. Omurganızı ve kuyruk kemiğinizi uzatırken dizlerinizde hafif bir bükülme sağlayın.

Yogada Aşağı Doğru Köpek Duruşu
Aşağı Doğru Köpek Duruşu

Duvara Kadar Bacaklar Duruşu

Sol tarafınızı duvara yaslayarak oturun, ardından yavaşça sağa dönün ve bacaklarınızı duvara yaslamak için kaldırın, sırtınızı yere ve oturma kemiklerinizi duvara yakın tutun. Bu pozisyonda 5 ila 15 dakika kalabilirsiniz.

Yogada Duvara Kadar Bacaklar Duruşu
Yogada Duvara Kadar Bacaklar Duruşu

Ceset Duruşu (Savasana)

Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde uzuvlarınız vücuttan uzağa doğru hafifçe gerilerek uzanın. Derin nefes alırken zihninizi boşaltmaya çalışın. Bu pozu 5 ila 15 dakika tutabilirsiniz.

Bu makaleye de mutlaka göz atmalısınız ;)  Uyku Bozukluğu Nedenleri | 2021
Yogada Ceset Duruşu (Savasana)
Yogada Ceset Duruşu (Savasana)

Yoganın Bilimsel Geçerliliği Var Mı?

Çok sayıda çalışma; artrit, osteopeni, denge sorunları, onkoloji, kadın sağlığı, kronik ağrı ve diğer uzmanlık alanlarında faydalarını göstermektedir.

Pek çok insan kaygı duygularıyla baş etmenin bir yolu olarak yoga yapmaya başlar. İlginçtir ki, yoganın kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren epeyce araştırma var. Uygulamaların anksiyete belirtilerini nasıl azalttığı tam olarak belli değil. Bununla birlikte, o anda var olmanın ve kaygıyı tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir huzur duygusu bulmanın önemli olduğu araştırmacılar tarafından savunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Okaliptüs Yağı Faydaları | 2021 başlıklı makalemizde okaliptüs, okaliptüs bitkisi ve okaliptüs çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x