Home / Cilt Bakımı / Makyajın Cilde Zararları Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
makyajin cilde zararlari 1
Makyajın Cilde Zararları

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj, sağladığı güzellik kadar masum değildir. Hemen her kadın farklı aralıklarla makyaj yapar. Bazıları günlük olarak, bazı kadınlar ise 2-3 günde bir ya da haftada bir olacak şekilde bunu tekrarlar. Makyajın cilde zararları ise yapılma sıklığına bağlı olarak artmaktadır.

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir?

Makyaj için kullanılan kozmetik ürünlerinin hemen hepsinin içinde farklı kimyasallar vardır. Bu kimyasallar, insanların yüzünde ne kadar uzun süre kalırsa, cildin sağlını o derece bozacak ve farklı olumsuzlukların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Söz konusu olumsuzluklar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

Cilt Kuruluğu

Cildimiz, nefes alan bir yapıya sahiptir. Nefes alıp vermesi, cildin nemlenmesini ve dışarıdan gelecek olumsuz etkilere karşı kendisini korumasını sağlar. Fakat kullanılan kozmetik ürünleri, cilt ile havanın temasını tamamen keser ve nefes alıp vermeyi engeller. Böylece cilt nemini kaybeder ve bir süre sonra kuruluk meydana gelir. Bu ise farklı problemlerin başlangıç noktasıdır.

Günümüzde geliştirilen bazı fondöten ve benzer ürünler, havayı geçiren bir yapıya sahiptir ve cildin nemlenmesini kolaylaştırmaktadır. Bunların kalitesiz ürünlere göre daha iyi olduğu söylense dahi, bunların da zararlı olduğu bilinmektedir. Makyajın cilde zararları, farklı ürünler kullanılarak engellenemez.

makyajin cilde zararlari 2

Yağ Tabakası Oluşumu

Kullanılan bazı malzemeler, zaman içinde cilt üzerinden kalın olarak kabul edilen bir yağ tabakasının oluşmasına neden olur. Bu tabaka hem cildin görünümünü bozar, hem de nefes almasını engeller. Bütün bunlar ise sağlıksız ve parlak bir cildin meydana gelmesini tetikleyecektir.

Kuru ya da yağlı bir yüzünüz var ve makyajın cilde zararları olduğunu bildiğiniz halde makyaj yapmaya devam edecekseniz, yüzünüz için uygun olan malzemeleri tercih edin. Böylece zararın derecesini azaltmış olursunuz.

Siyah Nokta ve Sivilce

Yoğun olarak kullanılan kozmetik ürünleri, yüzünüzün hava almasını engeller ve bu da kendi kendini temizlemesinin önüne geçer. Temizlenmeyen maddeler ise zaman içinde siyah nokta ve sivilce olarak geri döner.

Böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız, söz konusu kozmetik ürünlerinin yüzünüzde olabildiğince az kalmasına dikkat edin. Eve geldiğinizde hızlı bir şekilde yüzünüzü bu ürünlerden temizleyin. Böylece olumsuz etkiler azalmış olacaktır.

Makyajın Cilde Zararları Engellenebilir Mi?

Makyajın cilde zararları oldukça fazladır ve bununla ilgili kozmetik dünyasında da farklı çalışmalar yapılmaktadır. Sizin de alacağınızı bazı önlemlerle bu zararları engellemeniz ve en aza indirgemeniz mümkündür. Bunun için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Makyaja gerek kalmadığı andan itibaren yüzünüzü hızlı bir şekilde temizleyin. Bu temizliği yapmadan asla uyumayın.
  • Doğal malzemeler kullanarak cilt bakım maskeleri hazırlayın ve bunları düzenli olarak uygulayın.
  • Kalitesiz kozmetik ürünlerini kullanmayın.
  • Makyaj yapmadan önce cildinizi nemlendirin. Bunun için nemlendirici doğal maskeler kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki uyarıları dikkate aldığınızda, cildinizin göreceği zararı minimuma indirgemiş olacaksınız.

Check Also

Makyaj temizleme nasıl yapılır

Makyaj Temizleme Nasıl Yapılır? Püf Noktaları| 2020

Makyaj Temizleme Nasıl Yapılır? Makyaj temizleme oldukça zor gibi gözükse de, bilmenizi isteriz ki makyaj …

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x