Hepimiz ışıl ışıl parlayan, capcanlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteriz fakat çoğu zaman saçlarımız isteğimizin aksi yönde davranır. Saçlarımızın canlı ve gür olmasını istiyorsak eğer uygulayabileceğimiz birkaç basit tüyo ile bu isteğimizi gerçekleştirebiliriz.

Elleri Unutun!

Saçlarımızın sağlıksız durmasının en büyük sebebi, ellerimizdir. Sürekli saçlarımızla oynama isteğimiz, ellerimizin sürekli saç tellerini yıpratmasına, koparmasına, incitmesine neden oluyor. Ellerimizin saçımıza verdiği zarar bununla da bitmiyor. Ellerimizi saçlarımız arasında gezdirdikçe, ellerimizdeki yağ ve kirler saçımıza karışıyor ve saçlarımızın çabuk kirlenmesine neden oluyor.

Havlulara Dikkat

Saçlarımızın yıpranmasının bir diğer nedeni ise havlular ve saç kurutma tekniklerimiz. Saçlarımızı kurulamak için seçmemiz gereken havlular pamuksu veya yumuşak dokulu havlular olmalıdır. Saçlarımızı kurularken de sert davranmamak, en az havlu seçimi kadar önemlidir.

Tarama

Saçların taranmasıyla ilgili bilinmesi gereken ilk şey, saçların kuruyken taranmaması gerektiğidir çünkü kuru saçlar tarandığında, saç telleri kopabilir veya çatallaşabilir ve bu durum da uzun vadede oldukça kötü bir görüntüye ve sağlıksız saçlara yol açar.

Şampuanlar

Saçların şampuansız yıkandığında temizlenmeyeceğini iddia eden birçok uzman var fakat bu doğru değil. Şampuan olmadan da saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Her üç yıkamadan sonraki yıkamada saçlarınızı şampuansız yıkayın ve saç tellerinin saf suyla temas etmesini sağlayın. Saç bakımının yanı sıra ozon tabakasını korumak için de katkıda bulunmuş olursunuz.

Saç Kremleri

Saç bakım yöntemleri arasında her ne kadar saç kremlerinin saç uçlarına uygulanması gerektiği söylense de, siz bu çizginin dışına çıkın ve saç kremini belirli zamanlarda tüm saçınıza uygulayın. Saç kreminizi de, saç profilinize uygun bir şekilde seçmeyi unutmayın.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir