Okaliptüs yağı hakkında önemli bilgiler. Okaliptüs yağının özellikleri ve kullanımı hakkında bilgiler. Okaliptüs yağı neye iyi gelir?

Avustralya’ da yetişen ve o yöreye özgü olan okaliptüs bitkisine hiç de yabancı sayılmayız. Çünkü günlük yaşamımızda okaliptüsün keskin ve ferahlatıcı kokusunu hemen hemen birçok üründe bulmamız mümkün. Okaliptüsün kullanım alanı oldukça geniştir. Son derece faydalı bir bitki olan okaliptüsün çok değişik faydalarından sizlere bahsederek bu bitki hakkında bildiklerinizin daha da artmasını sağlayacağız. Okaliptüs yağı anti bakteriyel, iltihap giderici, mantar önleyici, antiseptik, spazm çözücü, burun tıkanıklığını giderici, ateş düşürücü, balgam söktürücü gibi özellikleri ile de ön plana çıkıyor.

Okaliptüs yapı ilk olarak ve en çok da öksürük için kullanılır. İnatçı öksürüklerde ve balgam sökmede sıkça kullanılan okaliptüs yağı bu konuda alanının en iyisi gibi görünüyor. Bu konuda okaliptüs yağının direk kullanılması değil de içinde okaliptüs yağını barındıran ürünleri eczaneden alarak kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca okaliptüs akciğer dokularını da camlandırır. Bu sayede de kolay bir şekilde nefes almamızı sağlamış olur. Okaliptüs yağının iyi geldiği diğer bir nokta da alerjiler. Öksürük, boğaz ağrısı, sinüs tıkanıklığı gibi alerji türlerinde içinde okaliptüs yağı barındıran ilaçlarla tedavi uygulamak bu alerjilerin sonlandırılması adına bizler çok önemli faydalar sağlayacaktır. Ayrıca 1 litre suya 20 damla okaliptüs yapı ekledikten sonra toz tutan eşyalara sprey şeklinde sıkmanız halinde bu toz tutan nesneler okaliptüs yağı sayesinde artık toz tutmayacaktır.

Kas ve eklem spazmlarının da yol açtığı birçok rahatsızlığı gidermede okaliptüs yağı kullanılır. Bu tür rahatsızlığın bulunduğu bölgelere okaliptüs yağı ile masaj yapmak bulunan şikâyetleri önemli ölçüde azaltacaktır. Ancak bunu yaparken okaliptüs yağını susam yağı, zeytinyağı gibi yağlarla incelterek okaliptüs yağının vücudunuza zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Okaliptüs yağı diğer bir yandan doğal böcek ilacı olarak da kullanılabilir. Vücudunuza okaliptüs yağı içeren kremler sürdüğünüz takdirde böcek ve haşereler sizden uzak duracaktır. Bunun yanında okaliptüs yağı yanıklar, kesikler ve yaralar üzerinde de ciddi bir iyileştirme etkisine sahip olan doğal bir ilaçtır. Hatta bazı ülkelerde bu yağdan faydalanmak için okaliptüs ağaçlarının ekildiğini bilmekteyiz.

Okaliptüs Yağı Faydaları

Okaliptüs Yağı Faydaları

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir