Değerli ziyaretçilerimiz bugün sizlere ayak kokusunu gidermenin etkili yolları nelerdir ve sonrasında günlük olarak ayak bakımı nasıl yapılmalı hepsi bu makalemizde.

Ayak kokusu denildiği zaman herkes yüzünü buruşturur eminim. Herkesin başına gelen bir olaydır ayak kokusu. İnanın en temiz en titiz kişilerde bile. Benim ayağım kokmaz diyen biri bile bu duruma düşebilir. Daha çok yaz aylarında ayak kokusu sorunu ile karşılaşırız. Ve birçok kişi için de bu konu çok sıkıntılı durumlar oluşturabilir. Rahatsız ettiği için kişileri bizlerde sizler için araştırdık ve bu konu hakkında biraz bilgi edindik. Bunları sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle ayak kokusu neyden nasıl oluşur öncelikle onu çözmeliyiz. Sorun ayaklarımız mı yoksa kullandığımız ayakkabılarımız mı?

Ayak kokusunun en önemli sorunu ayaklarınızın terlemesinde ötürü gelir. Diğer bir etken ise ayakkabılarımızdır. Hava almayan ayakkabıların içlerinde ayaklarımız terler ve ayak kokuları meydana gelir. Bu durumda kişileri rahatsız eder.

Ayak Kokusunu Gidermenin Doğal Yolları

Ayak Kokusunu Gidermenin Doğal Yolları

Peki ayak kokusundan nasıl kurtulacağız? Neler yapmalıyız bunun için.

Ayak kokusundan kurtulmak için yapmanız gerekenler;
  • Ayaklarımızı temiz tutmalıyız. Hemen hemen hergün ayaklarımızı yıkamalıyız. Sabunlu su yardımıyla ayaklarımızı yıkayıp durulamalıyız. Hergün yıkadığınız ayaklarınız gün içinde koşuşturmalarınızdan yorgun düşen ayaklarınız bu sayade su dolu kapta dinlenecektir.
  • Çoraplarınızı tercih ederken dikkat etmeniz gerekecektir. Özellikle ayaklarınızın hava almasını sağlayacak çoraplar tercih edin. Ayaklarınızın terlememesine özen gösterin. Eğer ayaklarınız terlemiş çoraplarınızda nemlilik varsa çoraplarınızı çıkarmalısınız. Yeni temiz çorap giymelisiniz.
  • Ayakkabılarınızda ayak kokusunda önemli rol oynar. Doğru ayakkabıları tercih etmeli ayaklarınızı sıkmayan içinde rahat edebilceğiniz aykkabılar seçmelisiniz. Plastik her önünüze gelen ayakkabıyı alıp giymemelisiniz.
  • Aynı ayakkabı tercihide yanlış bir durumdur. Sürekli aynı ayakkabıyı giyerek aslında ayak kokunuzun oluşmasına sebebiyet veriyorsunuz. Çünkü bu durumda aynı ayakkabı tercihi nemli ve bakterilerin oluşmasına yol açar.
  • Ayakabılarınızı arada güneşletin hava almasını sağlayın. Ayakkabılarınız içinde oluşan bakterileri önleyin. Yada antibakteriyel spreyiller kullanarak oluşmalarına engel olun.
  • Yıkanabilen ayakkabılarını yıkayabilirsiniz. Yıkama sayasinde ayakkabı içinde oluşan kokular giderilecektir. Yıkanan ayakkabınında iyice kurumasına özen gösterin, nemli şekilde giymeyin.
  • Ara ara evinizde yada müsait yer bahçe toprak gibi alanlarınız varsa çıplak ayaklarınız ile dolaşın. Sürekli çorap giyerek ayaklarınızı sıkmayın. Arada ayaklarınızın hava almasını sağlayın.

Ayak kokusunun giderilmesi için bunları yapmayı bir deneyin. Öncelikle bu yolları deneyin. Eğer ki bu yöntemlerden sonuç alamaz ayak kokunuz devam ediyor ise bir doktora başvurmanızı öneririz.

Ayak Kokusu Giderme Yöntemleri

Ayak Kokusu Giderme Yöntemleri

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir